Camelia o... Kouření

22. března 2014 v 11:16 | Camelia |  Camelia o
Tak, je tu pro mnohé dlouho očekávaný článek, ve kterém se budu věnovat kouření.

Na kouření cigaret mám, jako člen naprosto nekuřácké rodiny, samozřejmě jasný názor, ale pokud si odmyslím své vlastní zaujetí, které je určitě ovlivněno mou rodinou, stejně mi pořád nedává smysl, proč lidé kouří. Prostě to nachápu, co z toho mají. To už spíš chápu drogy, než tohle. Proč? Z drog máte alespoň nějaký požitek, je to sice nebezpečné, ale máte ho, ovšem cikagrety....

Zaprvé. Důvod, který bych opravdu napsala do čela, je smutný, byť známý. Kouření má neblahý vliv na váš organismus. Způsobuje impotenci, rakovinu a já nevím, co ještě. Je to už pár let, kdy moje kamarádka přišla o blízkého člena rodiny kvůi rakovině plic. Zdá se mi to, jako zbytečná smrt. Mohl tu s nimi být ještě dvacet let, kdyby si tu krabičku denně odpustil, ale neudělal to. Jeho věc? Možná. Ale kdo trpí a stojí u jeho hrobu? Je to snad on? Ne. Ale to, že chudák holka si bude muset už ve dvanácti obléci černou barvu ho asi nezajímalo...
Zadruhé. Pěkně to leze do peněz. Řekněme, že jedna krabička stojí asi 65 korun (některé víc, některé míň, najděte si to, taky jsem to hledala). Pokud vykouříte krabičku denně, máte za týden 455 Kč, to je za průměrný měsíc 13 650 Kč. Víte kolik to je za rok? Řenu vám to. 163 800! A kolik stojí nové auto? Například CITROËN C3 stojí (ten nejlevnější, ale nový) 229 900. To máte už "jednom" necelých 62 000 a máte úplně nové auto.
Jistě, můžete se obhajovat, že nevykouříte krabičku denně, ale schválně si to spočítejte. A na kolik vás to přijde, pokud budete žít do průměrného věku dožití v ČR, což je asi 77 let?
Zatřetí. Může to být můj osobní zkreslený dojem, protože jsem opravdu z nekuřáckého prostředí, ale na všechny, kdo kouří, automaticky pohlížím, jako na blbce. Kdo by přeci dobrovolně dělal něco co mu škodí? Vždyt cikarety odporně smrdí, určitě samotné namají žádnou skvělu chuť a jestli si koupit jahorovou cikaretu, to už si radši koupím 3x levnější jahodovou zmrzlinu, sorry prostě, ale tohle nechápu.

Jistě, nemám na to právo a vím to. Neměla bych je za to soudit, když mi to toho nic není, ale nemůžu si pomoci. Je to taková automatické reakce. I když se mi někdo líbí, jakmile vytáhne cigaretu a zasmradí celý autobusák tím odporným kouřem, už o něj nemám zájem. Kdo by chtěl taky líbat popelník a zežloutlé zuby?
Odpovězte si sami...

A na závěr vám napíšu věc, která mě dohnala k tomu tenhle článek zařadit do série "Camelia o..." Když někdo kouří na autobusáku, je to odporné a nepříjemné pro všechny nekuřáky, ale nic neřeknu, protože prostě zadržím dech a zmizím někam dost daleko popřípadě se postavím s větrem, aby mě ten hnus prostě minul. Když ovšem vidíte matku, jak v jedné ruce drží cigaretu a druhou chová dvouroční holčičku, je to úplně jiná situace. My, co nám je alespoň tolik, že máme rozum v hlavě (hahaha) si můžeme vybrat, jeslti budeme kouřit, nebo ne. Je to naše volba. ALE TY DĚTI SI SVÉ RODIČE NEMOHOU VYBRAT! Buďte tedy alespoň natolik soudní a nekuře jim do obličejů.
Ta malá holčička se hned poté rozkašlala a její matka (shodou okolností i romský tatínek) jí okamžitě nařídila, ať přestaně simulovat.
Jasně. A nanapadlo vás, velevážená dámo, že se jí z toho kouře třeba dělá špatně?

Jesti nevíte, jak se o své děti starat a chcete si hulit jak továrny, používejte kondomy.
Ty děti za nic nemůžou. Jsou to malé nevinné organismy. Mají právo na, když už nic, alespoń zdravé dětství. Jestli pak začnou také kouřit, jejich věc, ale tím, že kouříte doslova jim pod nosem, nedáváte jim zrovna vzorný příklad, jak se chovat.
Nezaslouží si to.

To je vše, co jsem chtěla dneska říct.

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Anna Anna | 22. března 2014 v 13:56 | Reagovat

Chápu tě a ze vším souhlasím ;) k tomu článku není co dodávat :)

2 momo momo | 22. března 2014 v 14:11 | Reagovat

Rozumím ti, také pocházím z nekuřácké rodiny :) a nikdy, bych se toho nedotkla, ALE! Vem to z druhé stránky, pro ty lidi kteří to vyzkoušely třeba proto, že mají psychický problém nebo jim hodně blízky umřel a nebo jednoduše nikoho nemají... V tomhle jim rozumím nevím co, bych dělala já kdybych byla na tom tak špatně, fakt nevím.  Také pokud už na tom jsi závislý opravdu těžko se toho vzdáváš to máš stejné, pokud jsi závislá v tvém případě na knihách a nebo čokoládě. :D :) Ber to i z jiného pohledu. ;) Promin, že píšu zase slohovku :D (stejně dlouhé komentáře pomalu nikdo nečte)

3 Dany Dany | 22. března 2014 v 14:15 | Reagovat

Tento svět je tak s kaženy! Ten kdo vymyslel doutník at vidí co všechno tím spáchal...

4 Faith Faith | 22. března 2014 v 14:15 | Reagovat

Oh, mladá, ty jsi vážně ještě naivní a idealistická :) nic proti tomu samozřejmě ^^
Jako ano, máš pravdu :) ale neznáš druhou stranu barikády. Nejde o to, že cigarety smrdí, nejde o to, že způsobují co způsobují :) Jde o zaběhnutý zvyk vrytý hluboko do tvého mozku. Zvyk ze kterého se stává jistota a která daného jedince uklidňuje kdykoliv jí tuto aktivitu provádí :)
Nevím jestli jsem schopná to popsat natolik, aby to bylo pochopitelné :) Nevím jestli víš jakou cenu má v dnešní době jistota.
Taky nevím co si čekala, když jsi napsala tenhle článek :) Vzhledem ke tvému stylu psaní s tebou bude většina tvých čtenářů zapálitě souhlasit a to je asi tak všechno :) pokud ti ke štěstí stačí, že jsi svůj názor někde prezentovala, tak proč ne? :) svůj účel to splnilo :) Pokud jsi tím chtěla změnit svět, pak ti přeji hodně štěstí :D :)

5 hin hin | 22. března 2014 v 14:28 | Reagovat

Faith nemusela jsi to psát tak drsně (z mého pohledu) ale někdo to napsat musel :D máš pravdu stejně jako momo :))

6 Matsumto Matsumto | 22. března 2014 v 16:07 | Reagovat

Já pocházím z rodiny kde je to půl napůl, souhlasí s Cami, protože se doma pomalu nedá dýchat...

7 miamoravia miamoravia | 22. března 2014 v 17:56 | Reagovat

Nápodobně Matsumoto :D

8 Camelia Camelia | 22. března 2014 v 18:32 | Reagovat

[2]: Tá je čtu :D To by ti mohlo stačit xD ^^

[4]:,[5]: Změnit svět? Hehehe :D To těžko, na to jsem moc malý človíček :) Takže ano, účel to splnilo. Také jsem chtěla vědět, jestli se k tomu vyjádří čtenáři a dobrá, taky trochu popíchnout NĚKOHO (zdravím :P) Vidíš, zvyk. To mě jako obvykle nenapadlo. Nicméně pořád jsem nekuřák a jsem si docela jistá, že jím i zůstanu :)

[6]:,[7]: Chuchu, vážně jsem ráda, že u nás se nekouří :DD

[1]:,[3]:Děkuju za podporu n.n

9 Amnezie Amnezie | 23. března 2014 v 7:07 | Reagovat

Zajímavý článek :) s něčím s tebou souhlasím ale ber to i z druhého úhlu. ;)

10 Anna Anna | 23. března 2014 v 7:11 | Reagovat

Se máš že nepocházíš z kuřácké rodiny u nás všichni kouří... ale já ne a nikdy nebudu.:) :D

11 Akahori Henitai-Hell Akahori Henitai-Hell | 23. března 2014 v 7:37 | Reagovat

Souhlasím úplně se vším. Já jsem bohužel z tak půl napůl kuřácké rodiny. Jenže naštěstí máma, by si nikdy nezapálila v prostředí mé malé dvouleté sestry, nebo celkově mých sourozenců, ani nikde doma, v autě.. jen venku :) A navíc od cikaret si drží odstup, jen jednou za čas si zapálí, takže můžu být ráda :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DOKAŽME, ŽE FF PISÁLCI (na blogu i mimo něj) JEŠTĚ NEVYMŘELI!


Fancluby pro NH a SS-maniaky. PŘIHLÁSIT se může každý,
kdo má na blogu alespoň 3 jednorázovky/jednu sérii delší
jak 5 dílů. Splňuješ-li tato jednoduchá pravidla
a ještě tě nepřešla chuť,
přihlásit se můžeš ZDE:
Budu se na tebe těšit! :)