Listopad 2011

HUNGER GAMES

26. listopadu 2011 v 12:55 | camelia
Název: Hunger games - první díl: Aréna smrti
Žánr: Fantasy
Autor: Suzanne Collins
Nakldatelství, vydání: Fragment, 1. vydání 2010
Děj:

Všechno to začalo, když se několik století zpět,13 provincií v tehdejší zemi s názvem Amerika vzbouřilo proti Kapitolu. Války trvaly dlouho, ale Kapitol nakonec vyhrál a jednu provincii zničil. Od té doby krutě vládne a jako přimomínku své moci pořádá každoročně tzv. Hunger games - Hladové hry. Zvrácenou reality show, v níž bojují vylosovaní nedobrovolně o život.
Jejich pravidla jsou jednoduchá.
Z kažné provincie je slosováním vybrán jeden chapec a jedna dívka, kteří se pokusí vyhrát oproti ostatním v bitvě o přežití na neznámém místě plného nástrah a nečekaných zvratů. Všem je jasné, že musí se svým společníkem táhnout za jeden provaz, ale vítězem se může stát pouze jeden. Ten druhý už nikdy nespatří světlo světa. Copak to je fér? Není... Ale Hunger games už ZAČÍNAJÍ, tak kdo dokáže přežít, i když si všichni ostatní přejí, aby se už nedožil dalšího úsvitu?

Příběh začíná ve 12. provinci známé jako Panem.
Šestnáctiletá Katniss - hlavní hrdinka příběhu - musí chodit na lov a sbírat i přes hrozbu smrti divoké plody, aby uživila svou rodinu, po tom, co byl její otec zasypán v uhelném dole.
Spolu s ní chodí i její 17tiletý přítel a partner na lov Hurikán, jehož otce potkal stejný osud.
Oba jsou přátelé na život i na smrt. Rádi si spolu povídají o všem možném a společně nadávají na Kapitol i na některé z ostatních provincií, který díky blízkosti ke Kapitolu prosperují.
Je k smíchu, že ještě odpoledne bylo všechno v pořádku, když večer se celý Katnissin život obrátil vzhůru nohama. Vylosovaná totiž byla její mladší sestra Prim, a proto se Katrys (její přezdívka) nabídne dobrovolně. Spolu s ní je vylosovám ještě Peet Mellark.
Hned za necelé dvě hodiny spolu odjíždějí do Kapitolu, kde se budou připravovat na Hladové hry a vzápětí jsou odvezeni do arény, aby bojovali o svůj život. Do her se ještě navíc přimotá i mladá láska...
Ale bude láska natolik silná, aby vydržela?
Vždyť přece vítěz je jenom jeden...
A nebo se snad mýlím?

Postřehy: Mě nejvíce bavilo, že jsem si připadala na začátku jako ve středověku sužouvaného hladem, nemocemi a krutou nadvládou, ale vzápětí jsem si uvědomila, že jsem vlastně v budoucnosti Ameriky a ta představa mě prostě naprosto dostala!

Zajímavosti: Kniha se dělí do tří částí: Splátci, Hry a Vítěz
Je to první díl ze tří, které zatím vyšly...

EON

18. listopadu 2011 v 21:33 | camelia
Název: Eon - první díl - Znovuzrozenní dračího oka
Žánr: Fantasy
Autor: Alice Goodman
Nakldatelství, vydání: Jota, 1. vydání 2009
Děj:

Příběh se odehrává ve světě, jehož vznikem se autorka inspirovala ze staré japonské a čínské kultury. Jedná se o imaginární svět kde vládne 12 draků. Každý kalendářní rok si drak, jehož rok právě je, vybírá mezi 12 chlapci, jenž postupují specikální výcvik na Dračí oka - jakési kněží, jež s drakem komunikují, vidí ho, dokážou vyvolat a mají s ním speciální smlouvu, která se u každého Dračího oka liší, ale principálně jde o objetování části své hua - životní energie uchované v 7 bodech páteře - čakrách- výměnou za nějakou schopnost a část síly draka.
Každý drak má svojí vlastní barvu, světovou stranu a vlastnost, kterou střeží + speciální bojové chmaty 3 stupňů obrany a útoku.
Ženám je tato magie přísně zakázaná.
Hlavním hrdinou je Eon - 12-letý kluk, který si hraje na eunucha (clapce vykastrovaného před pubertou) a z toho důvodu i méně tělesně zdatného s chromou kyčlí, avšak ve skutečnosti se jedná o 16-letou Eonu, dívku, která pracovala nasolné farmě a zranila si kyčel při srazu s vozem (nebo si to alepsoň myslí) a která vidí všech 12 draků, což je nesmírně vzácná schopnost.
Kvůli tomu se převléká za chlapce a postupuje onen výcvik. Nakonec se jí to však nepovede a drak si ji nevybere. Eona... nebo vlasntě Eon je velmi zklamaný, protože se bojí výprasku a rozhoduje se mezi útěkem a zkouškou. Stále si není jistý, ale při závěrečném klanění se císaři, se v zrcalde mihne drak ztracený přes 500 let. Všichni jsou z toho nesmírně zmatení.
Proč si nejsilnější drak královské krve vybral mrzáka? Proč jsou vybráni v jeden kalendářní rok 2 Dračí oka? proč se dark objevil zrovna teď?
Těžko říct.
Zatím co všechny tíží tyto otázky, Eona je vtažena do sporu o trůn a časem zjišťuje, že na jejím rozhodnutí záleží možná až příliš životů. A jako by to však nestačilo, její drak se jí opět ztratí. Eona je na dně, ale co všechno si bude muset vytrpět než zjistí pravdu, přizná svoje pravé jméno i přes hrozbu smrti a dokáže najít sama sebe, spojit se se svým drakem a zachránit královského dědice?
Knihu určitě doporučuji. Je čtivá, napínavá a popisuje další svět z úplně jiné perpektivy vnímání.
Přečtěte si ji a zažijte nevídané dovrodružství ve světě magie, dračích tajuplných tajemstvích, starověkých sil a Eony, obyčejné dívky, která možná není až tak bezbraná, jak si myslí...

Postřehy: Zajímavé bylo, jak aoutorka psala Ich-formě (JÁ) v ženském rodě a zároveň mluvila jako ON. Nejprve to působí trochu rušivě, ale časem, jak si zvyknete a zjistíte, že to příběhu dodává jakýsi tajuplný nádech a dělá příběh čtivější, napínavějším a ... Zkrátka nezapomenutelným :)

PS: do Vánoc má vyjít druhý díl... Ach! JÁ SE TAK TĚŠÍM...!!! S vyplazeným jazykem

Když andělé ztratí křídla... (SasuSaku)

8. listopadu 2011 v 7:00 | camelia


Dnes je den jako všechny ostatní a přece úplně jiný… Přesně v tenhle den si odešel. Přesně v tuhle hodinu si mi zlomil srdce a přesně v tuhle minutu, jsem si uvědomila, jak moc tě miluji. Proč? Proč nemohu milovat Naruta? On je tak milý, hodný a laskavý… Byl to on, kdo mě vždycky podržel, když jsem se zhroutila… Tak proč mu nemohu nabídnout víc než jen přátelství? Proč musím milovat tebe?! Proč? Takového namyšleného blbečka, co je chladný jak kostka ledu.
Proč?
Proč jsem tě tehdy nedokázala zastavit?
DOKAŽME, ŽE FF PISÁLCI (na blogu i mimo něj) JEŠTĚ NEVYMŘELI!


Fancluby pro NH a SS-maniaky. PŘIHLÁSIT se může každý,
kdo má na blogu alespoň 3 jednorázovky/jednu sérii delší
jak 5 dílů. Splňuješ-li tato jednoduchá pravidla
a ještě tě nepřešla chuť,
přihlásit se můžeš ZDE:
Budu se na tebe těšit! :)